Anasayfa 5 Genel 5 Ofislerde İç Hava Kalitesi

Ofislerde İç Hava Kalitesi

 

Hava Kirliliğinin İnsan Sağlığına Etkileri

Araştırmalar, hayatımızın büyük bir bölümünü geçirdiğimiz iş yerlerinde hava kalitesinin sağlığımız üzerinde büyük bir etkisi olduğunu gösteriyor. Sağlığımıza zarar veren çeşitli gazlar ve partikül ölçekli kirleticilerle kirlenen, havasız ve kokulu ortamlar sağlıksız olmasının yanı sıra konforun ve performansın düşmesine de sebep oluyor. İç hava kalitesi yüksek mekanlarda ise; verimlilik artıyor, odaklanma ve hatırlama gibi zihinsel işlerde başarı yükseliyor.

Gözlerde yanma, nefes alma güçlüğü, astım, deride kızarıklık, öksürük, nezle, alerjik hastalıklar, baş ağrısı, yorgunluk ve hava yoluyla bulaşan hastalıklardaki artış gibi kronik ya da sonradan ortaya çıkan sağlık sorunlarına, yetersiz hava kalitesine sahip kapalı mekanların sebep olduğu pek çok araştırmayla kanıtlandı.

İç mekan havasındaki kirlilik düzeyi, dış ortama nazaran 2 ile 5 kat, bazı durumlarda ise 100 kata kadar daha yüksek olabiliyor. Bu da iç hava kalitesinin, sağlık açısından önemli etmenler sıralamasında ilk sıralarda yer almasına sebep oluyor.

Akut semptomlar kolaylıkla teşhis edilebilirken düşük iç hava kalitesinin sebep olduğu hastalıkların nedenleri ilk aşamada teşhis edilemiyebiliyor. Yapılan araştırmalar, bu sağlık sorunlarının yarısından fazlasının yetersiz ya da uygun olmayan havalandırma veya iklimlendirme sistemi eksikliklerinden kaynaklandığı kanıtlıyor.

Kesin olarak tanımlanamayan ve sebebi belirlenemeyen sağlık sorunlarının bir kısmı hasta bina sendromu olarak tanımlanıyor. Hasta bina sendromu, kullanıcı sayısı yüksek binalarda karşılaşılan baş ağrısı, yorgunluk, gözlerde, burun ve boğazlarda tahriş gibi belirtilerin, üçte ikilik kısmının kökenini oluşturuyor. Bir sağlık sorununun hasta bina sendromu olarak tanımlanabilmesi için, belirtilerin kişilerin binayı terk etmesiyle azalması ya da yok olması bekleniyor.

Ofis İçin Hava Temizleyicilerin Önemi

Ofislerde çok sayıda hava kirleticisi bulunuyor. Kirlilik düzeyi binadan binaya değiştiği gibi odadan odaya da değişebiliyor. İç mekan hava kalitesini genel olarak karbondioksit, su buharı, ozon formaldehit, uçucu organik bileşenler gibi dış ortamdan kaynaklanan kirleticiler; mantarlar, virüsler, bakteriler; radon ve elektromanyetik radyasyon, bina yapımında kullanılan malzemeler düşürüyor. Kapalı alanda sigara içilmesi, kullanılan temizlik malzemeleri ve yemekler sebebiyle havaya karışan kimyasal maddeler ve partiküllerin yanı sıra mobilya ve tekstil ürünleri de iç hava kalitesini düşüren etkenler arasında yer alıyor. Ofislerde profesyonel hava temizleyici cihazlarını kullanarak iç hava kalitesini iyileştirebilirsiniz

İç hava kalitesini iyileştirmenin en etkili yollarından biri kirlilik kaynaklarının tespit edilmesi ve bu kaynakların yaydıkları emisyonların azaltılmasıdır. Ayrıca dış ortam ile iç mekan arasındaki hava sirkülasyonu artırılmalıdır. İyi bir havalandırmaya ilaveten HEPA filtreye sahip güçlü hava temizleyiciler de havadaki partikülleri ve kirleticileri toplayarak iç mekan havasının temiz kalmasını sağlarlar. Böylece ortamdaki havanın temizliği sürdürülebilir olur. İç mekandaki havanın kalitesi sürekli takip edilmelidir. Bazı hava temizleyicilerde bu özellik entegre edilmiştir ve hava kalitesi anlık olarak ölçülür. Bu yöntem yerine iş yerinizde farklı odalara yerleştirebileceğiniz hava ölçüm cihazları ile de hava kalitesini takip edebilir ve sürekli olarak yüksek kaliteyi sağlayabilirsiniz.

Bilgi Al!

WhatsApp ile iletişime geç