Hava kirliliği dünyanın en büyük çevresel sağlık risklerinden biridir. Bu nedenle soluduğumuz havanın temiz olması oldukça önemli bir meseledir. Elde edilen veriler iç ya da dış hava kirliliğinin felç ve kalp hastalığı türlerinden biri olan iskemik kalp hastalığı gibi hastalıklar arasında bir bağlantı olduğunu orta koyarken hava kirliliği ile kanser arasında da bir bağlantı olduğu sonucu elde edilmiştir. Haftada ortalama yaklaşık 40 saatini ofis ortamında geçiren çalışanların ruhsal ve bedensel sağlığı ofis tipi hava temizleyicisi kullanılarak korunabilir. Covid-19 nedeniyle yeni normale uyum sağlarken iç mekandaki hava kalitesini iyileştirecek hava temizleyicisi ile güvenli iç mekanlara sahip olabilmeniz mümkün.

Ofis İçin Hava Temizleyicisinin Önemi

Bazı kapalı alan kirleticileri dış alandan kaynaklanırken bazıları ise ev içi kaynaklara sahiptir. Karbondioksit rengi ve kokusu olmayan, normal koşullarda gaz halinde bulunan bir bileşiktir. Dış ortamda karbondioksit miktarı 300-500 ppm arasında değişirken iç ortamlarda bulunmama ihtimali düşüktür. Hava temizleme cihazı ile ofis ortamında çalışan işçilerin sağlığı ön plana alınabilir. Ofis ortamındaki çalışan sayısı fazla olduğu takdirde karbondioksit miktarı da artacağından dolayı ortamın havalandırılması önemlidir.

Çok kuvvetli bir zehir olan karbonmonoksit, karbondioksit gibi renksiz ve kokusuz bir gazdır. Az miktarda maruz kalındığında dahi baş ağrısına sebep olabilmektedir. Potansiyel kaynakları arasında ocaklar, sıcak su ısıtıcıları ve odun sobaları yer alır. Karbonmonoksit ve nitrojen dioksit gibi kirleticiler motorlu taşıt trafiğinin yoğun olduğu alanlarda görülebilir. Tüm bunlar dışında ofis ortamında hava kalitesini belirleyen unsurlar arasında bilgisayarlar, yazıcılar, fotokopi makineleri sayılabilir. Bina içinde kullanılan kimyasallar, dezenfektanlar, ortam kokuları ve çalışanların kullandıkları parfümler de hava kalitesini etkileyebilmektedir.

Çevre Koruma Ajansı (EPA, Environmental Protection Agency) hava kirleticilerini üç farklı kategoride değerlendirmektedir. Sınıflandırma içerisinde yer alanlan faktörlerden biri biyolojik kirleticilerdir. Bu kirleticiler bakteriler, polenler, hayvan tüyleri şeklinde sıralanabilir. Kimyasal kirleticiler ise tütün dumanı, Uçucu Organik Bileşikler (VOC, Volatile Organic Compound), karbonmonoksit ve nitrojen dioksit şeklindedir. Üçüncü kategoride ise toz, kir ve talaş gibi parçacıklar yer alır.

Bu tarz kirleticiler azaltılmadığı ya da ortadan kaldırılmadığı takdirde insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Uzun vadede iş gücünü ve ofis ortamındaki refahın bozulmasına sebep olabilir. Ofis ortamını kirleticilerden arındırabilmek için havalandırma sisteminizi iyileştirebilir ve hava temizleyicileri kullanabilirsiniz. Havadaki 0,3 mikron ve daha büyük partikülleri de %99,97 gibi büyük oranda verimli bir şekilde tutabilen HEPA filtreli hava temizleme cihazlarını kullanabilirsiniz.

Ofis Hava Temizleyicisinin Yararları Nelerdir?

İnsan sağlığı ve refahı söz konusu olduğunda en temel gereksinim temiz havadır. Ofise alınan hava temizleyicisi ofis ortamlarındaki havayı iyileştirirken beraberinde birçok fayda sunar. Ofislerde çalışanın motivasyonunun kaybetmemesi için gerekli aydınlatma, ses yalıtımı ve iklimlendirme gibi faktörler ofisteki çalışan sayısına göre ayarlanmalı ve iş akışına uygun düzenlemelerin yapılması gerekir. Isı seviyesinin olması gereken düzeyde olması çalışanların ani ısı değişimlerine karşı tepki göstermesi önleyecek ve verimli çalışma ortamı için mükemmel bir zemin hazırlayacaktır. Temiz hava akışı sağlamak için ofislerin havalandırılması şarttır. Bu şekilde çalışanların odağı kaybolmayacak ve kendilerini rahat hissedebileceklerdir.

Hava Temizleyicisi ile Sağlıklı Ortamlar

Hava temizleyicisi alerjen veya toksik içeren havayı sterilize ederken sahip oldukları filtreler havadaki partikülleri büyük oranda tutabilir ya da kirleticileri büyük oranda azaltır. Hava yoluyla bulaşan salgın hastalıklardan, bakterilerden korunmanın güvenli yollarından biri kaliteli havalandırma sistemleridir. Birçok alanda olduğu gibi ofislerde de toz partiküllerine maruz kalabiliyoruz. Maruz kalınan toz yoğunluğu astım ve benzer solunum yolu hastalıklarına sebebiyet vererek sağlığımızı riske atar.

Kapalı alanlara etkili çözümler getiren hava temizleyicisi arasında bulunan N100 SDS model, nefes hizasından havayı çekebilen tasarıma sahip olup bulunduğu ortamdaki bakterileri hızlı bir şekilde temizleyebilir özelliktedir. Kötü hava ile ilişkilendirilen hastalıklardan bazıları şunlardır: Grip, yorgunluk, boğaz ağrısı, göz tahrişi ve iltihaplanma. Model çoklu filtrelemeye sahip olduğundan dolayı aynı zamanda ofis havasını bakterilerden, tozdan, kimyasal hava kirleticilerden ve kötü kokulardan da arındırabilirsiniz. Bu şekilde çalışanların sağlıklı kalması sağlanabilir. Yapılan araştırmalardan biri; bir binada havalandırmanın 2 katına çıkarılması ile hastalık süresinin %35 oranında azaldığını göstermiştir.

Kötü Kokuları Hava Temizleyicisi ile Giderin

Kapalı mekanlarda göz ardı edilmemesi gereken sorunlardan biri de kötü kokulardır. Kokular gözle görülmesede ortamdaki havayı olumsuz yönde etkileyebilirler. İnsan burnu çok az miktarda kimyasallara maruz kalsa da binlerce kokuyu algılayabilir. İyi havalandırılmamış bir ortama girildiği an mekanın havasız olduğu fark edilir. Ofis ortamının havasını bozacak bazı kokular duman, kimyasallar, yemek kokuları gibi kokulardır. Özellikle boyalarda, döşemeli mobilyalarda, oda spreylerinde bulunan uçucu organik bileşenler (VOC) mide bulantısına veya nefes darlığına sebep olabilecek kötü koku oluşumunu tetikleyebilir. Hava temizleyicisi ile bu tarz kötü koku oluşumunun tesirini yok edebilirsiniz.

Ofis tipi hava temizleyicisi ile çalışanlarınızın, potansiyel müşterilerinizin ve ortaklarınızın rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Zira iyi bir havalandırma sistemi, aktif karbon filtresi ile gaz halindeki kirleticileri ve ofisteki kokuları büyük ölçüde azaltacaktır. HEPA ve aktif karbon filtresine sahip hava temizleme cihazı ile ofis içindeki kirleticileri azaltabilirsiniz. Ofis ortamını taze ve temiz bir hale getirebilirsiniz.

İyi Hava Kalitesi ve Verimli Performans

Bir hava temizleyicisi yaşam alanlarındaki havanın kalitesini önemli ölçüde değiştirerek sağlıklı ve taze kalmasına yardımcı olur. Havadaki kirliliğin artmasıyla birlikte daha fazla ofis, hava temizleyicisine yönelmeye başladı. Sağlıklı kalmanın yanı sıra etkili üretimin de artması amacıyla ofis alanlarını temiz havaya sahip olması gerekir. Kirletici maddelerden arındırılmış ofis ortamı çalışanların alerjen ya da kaşıntılı gözlere sahip olmasını önleyerek sağlıklı ortamın oluşmasını destekler. Uzun vadede fayda sağlayan hava temizleme cihazları kapalı ya da kalabalık ofis ortamlarında çalışanların temiz hava ihtiyacını karşılar. Sağlıklı çalışanların olması ise şirketlerin daha fazla kâr yapmasını mümkün kılar. Böylelikle aktif ve verimli çalışanlar başarılı işin anahtarını ellerinde bulundururlar.

Her ne kadar dışarıda kirlilik olsa da ofis ortamları daha fazla kirleticiye ev sahipliği yapıyor olabilir. Avrupa Birliğinin, İtalya’nın Ispra kentinde kurmuş olduğu İç Hava Kalitesi Laboratuvarı Indoortron’da gerçekleştirilen ölçümler insanların kapalı ortamlarda dış mekana göre 2-5 kat daha fazla hava kirliliğine maruz kaldığını gözler önüne sermiştir. Dolayısıyla bir hava temizleme cihazını ofis ortamına yerleştirmek çalışma alanların temiz kalmasını sağlayarak çalışanların soluduğu havanın taze kalmasına yardım eder.

Harvard T.H. Chan School of Public Health’in 2015 yılında yaptığı araştırma sonucuna göre iyi bir şekilde havalandırılan ofis ortamlarında çalışanların krize cevap verme ve strateji geliştirme konusunda bilişsel işlev puanlarının daha yüksek olduğu ortaya konulmuştur. Başka bir araştırma sonucu ise yine hava temizleme sonuçlarının olumlu yöndeki etkilerini gözler önüne sermiş. Sektöründe öncü sağlık ve inşaat uzmanlarının yürüttüğü araştırma sonuçlarına göre ofisteki havalandırmayı iki katına çıkarmak çalışanların verimliliğini %8 oranında artırırken her yıl genel olarak verimlilikte 6.500$’lık bir artış olduğu gözlemlenmiş. Mekandaki negatif basıncı iyi bir şekilde tasarlanmış ofis hava temizleyicisi ile iyileştirebilirsiniz. İnsanlar çoğunlukla kapalı alanlarda çalışarak yaşamını devam ettirmeye çalışır. İç ortam hava kalitesini olması gereken düzeyde tutmak ofis binasını konforlu hale getireceğinden dolayı çalışanların verimli performanslar göstermesini sağlayacaktır. Konforlu ortamlar çalışanların morallerini ve enerjilerinin de yüksek olmasını destekleyecektir. Bununla birlikte temiz bir hava beynin en yüksek potansiyelde çalışmasına olanak sağlar. Çalışanların dayanıklılığı, iş tatmini ve daha fazlası bağlantılı olarak desteklenir.

Kaynakça

Bilgi Al!

WhatsApp ile iletişime geç