Anasayfa 5 Genel 5 Klimalar ile Hava Temizleyiciler Arasındaki Farklar

Klimalar ile Hava Temizleyiciler Arasındaki Farklar

Hava temizleyiciler ve klimalar, işlevleri ile birçok avantaj sunmalarından dolayı birçok kullanıcının yöneldiği iki farklı cihazdır. Klima ile hava temizleyicisinin farkı kullanım amaçları, işlevleri ve görevleri bakımından değişiklik gösterebilir. İklim değişikliğinin yanı sıra farklı sebeplerden dolayı çoğu kullanıcı, klima talebinde bulunurken bazı kullanıcılar ise hava kirliliğindeki artış ve iç mekan hava kirliliğin etkilerinden dolayı hava temizleyicilere yönelmektedir. Klimaların üretim amaçları içerisinde soğuk havayı etkin bir şekilde üretmek yer alır. Böylelikle sıcak havayı içeri çeken klimalar, yerine soğuk hava koymaya çalışarak ortamın sıcaklığının düşmesine katkıda bulunur. Hava temizleyiciler ise havanın etkili bir şekilde filtrelenebilmesi için genellikle HEPA filtresi kullanan ve hava kalitesini düşüren kirleticilerin giderilmesine yardımcı olan cihazlardır. Farklı kullanım durumlarına sahip iki cihaz, kullanıcılar tarafından özel kullanım kriterlerine göre tercih edilebilir. Peki klima ile hava temizleyicisinin farkı nedir?

Klimalar ve Hava Temizleyicilerin Kullanım Amaçları

Hava temizleyiciler, evin hava kalitesini artırmaya yönelik bir sisteme sahip olup iç mekandaki toz, kir ve duman gibi zararlı maddelerin temizlenmesine yardımcı olarak daha sağlıklı solunabilir hava alanı oluşturmaktadır. Bazı hava temizleyiciler aktif karbon filtresi ile ortamdaki kokuların yanı sıra gaz halindeki kirleticilerinde giderilmesine katkıda bulunabilir. Peki hava temizleyici ortamı serinletir mi? Hava temizleme cihazlarının çoğunda hava filtreli fanlar olduğundan dolayı fan işlevi gereği havayı sirküle ederek odayı soğutabilir. Fakat odanın sıcaklığını doğrudan değiştirmez; serin hale getirebilir.

Klimalar, kapalı mekan havasının istenilen sıcaklığın yanı sıra nem seviyesinde ve tazelikte tutan cihazlardır. Klimalar hakkında merak edilen bir diğer konu ise klimalar havayı temizler mi sorusu olmaktadır. Farklı tasarımlarda üretilen klima üniteleri kimi zaman bazı temel filtreleme işlevleri ile donatılabilir. Solunan havanın temiz olması sağlık açısından oldukça önemli olsa da klima sistemindeki filtreleme sistemlerinin mikroskobik partiküllerden kurtulmayı mümkün kılan özel hava temizleyicileri kadar etkin olmayacağı dile getirilir.

İşlevleri Nelerdir?

Hava temizleyiciler, çeşitli tipte üretilmelerinin yanı sıra belirli türdeki kirleticileri gidermek için tasarlanmışlardır. Bu da klima ile hava temizleyicisinin farkını göstermektedir. Çok katmanlı filtreleme sistemlerine sahip hava temizleme cihazları ile iç mekanda bulunan kirleticiler azaltılabilir. Özellikle yüksek verimli partikül hava filtresi ile toz, polen, zararlı kimyasallar ve küf gibi 0,3 mikron boyutundaki partiküller ve havadaki herhangi partiküllerin en az %99,97’si temizlenebilir.

Klimalar, günümüzde pek çok insanın yaşamını kapalı alanlarda geçirdiği düşünüldüğünde bulunduğu ortama konfor katan cihazlardır. Klimalar soğutma yapmalarının yanı sıra ısıtma ve nem kontrolünü sağlamaktan da sorumludur. Klima ile hava temizleyicisinin farkını yansıtan bu özelliklerin yanı sıra ısıtma özelliğine sahip klima ile kış dönemlerinde iç mekanların ısınması sağlanabilir. Nem kontrolü ile ise ortamın nem düzeyi ayarlanır ve özellikle nemli geçen günlerde uygun nem ortamının oluşması ile sağlıklı sonuçlar elde edilir. Yaz dönemine serinlik katan iklimlendirme cihazlarının, ayrıca ortamın havasını değiştirme görevi olduğundan dolayı kötü havanın yerini sağlıklı hava almaktadır.

Faydaları Nelerdir?

Hava temizleyiciler, ortamın genel havasını iyileştirdiğinden dolayı astım hastaları ve alerjik semptomlara sahip bireyler tarafından tercih edilebilir. Küf oluşumunun yanı sıra kokulara elverişli eve sahip kullanıcılar, hava temizleyiciler ile iç mekan hava kalitesini artırabilir. EPA tarafından iç ortam havasının dış ortama göre beş kat daha kirli olduğu dile getirilir. Klima ile hava temizleyicisinin farkı içerisinde ayrıca hava temizleyicilerin iç mekandaki eski havanın yerini taze hava ile değiştirmesi bulunur. Böylelikle solunum yolu enfeksiyonları ya da astım semptomlarını ağırlaştırabilen iç mekan kirleticilerin neden olduğu sağlık sorunları riskleri azalabilir.

İç mekanları sağlıklı tutmanın bir başka yolu olan klimalar, özellikle sıcak yazlarında evlerdeki varlığıyla kullanıcıları mutlu eden cihazlardır. Klima ile hava temizleyicisinin farkı içerisinde iç mekanlardaki ortamın nemi azaltması yer alır. Böylelikle toz akarları, küf ya dehidrasyon ile bağlantılı olan yüksek nemin önüne geçilebilir. Daha sağlıklı bir ev ortamı oluşturulabilir. Klimalar, çok sıcak veya nemli bir eve sahip olan kullanıcılar tarafından tercih edilebileceği gibi hem havanın soğumasını hem de sınırlı temizleme işlevine sahip bir cihaz isteyenler tarafından da tercih edilebilir.

Bilgi Al!

WhatsApp ile iletişime geç