Anasayfa 5 Genel 5 İç Ortam Hava Kalitesini Nasıl Artırabiliriz?

İç Ortam Hava Kalitesini Nasıl Artırabiliriz?

Kaliteli iç mekan havası, sağlık için oldukça önemlidir. Dolayısıyla hava kalitesi nasıl artırılır, sorusu birçok kişinin üzerinde durduğu bir konudur. Çoğu insanlar kimyasalların ve iç mekandaki kirleticilerin yoğun olduğu iç mekanlarda zaman geçirmektedir. Kapalı ortamda bulunan kirleticilerin alerjiden yorgunluğa göz tahrişinden baş ağrısına kadar çeşitli sorunlara sebep olduğu ifade edilir. Sağlık ve refah ile bağlantılı olan iç mekan hava kalitesinin iyileştirilmesi ofis ve ev gibi iç mekanlarda zaman geçirenler açısından önemli olmaktadır. İç mekanların kapalı hava kirliliğinin yanı sıra kirleticiler ile dolu olması muhtemel olduğundan dolayı hava kalitesi nasıl artırılır sorusu kaçınılmazdır. EPA’ya göre iç mekan kirleticilerin seviyelerinin genellikle dış mekan seviyelerinden 2-5 kat daha yüksek olduğu belirtilir. EPA’nın sitesinde yer alan bilgilere göre iç mekandaki havanın iyileştirilmesi için 3 farklı strateji bulunmaktadır. İç ortam hava kalitesi nasıl artırılır sorusuna dair 3 strateji ise aşağıdaki gibidir.

Kaynak Kontrolü Sağlanabilir

İç mekan hava kirliliğinin başlıca nedenleri arasında havaya gaz ya da partikül saçan iç mekan kaynakları yer alır. Aşırı nem, tütün dumanları, ev temizliği ürünleri, kişisel bakım ve hobi ürünleri, yeni döşenmiş döşeme ya da halı ve dış hava kirliliği, iç mekan hava kirliliğinin kaynakları arasında gösterilir. Tüm bu kirleticilerin dışında arızalı cihazları kullanmak ya da yanlış kullanılan ürünler de iç mekandaki kirletici seviyesini artırabilir. Dolayısıyla hava kalitesi nasıl arttırılır, sorusuna bireysel kirlilik kaynaklarını ortadan kaldırmak cevabı verilebilir. Bunu için asbest içeren bazı kaynakların kapatılması sağlanabilir. Gaz sobaları gibi ürünler, emisyon miktarını azaltmak için ayarlanabilir. Temiz bir ev daha sağlıklı ev anlamına geldiği için halılar ve yerler HEPA filtreli bir elektrik süpürgesi ile süpürülebilir. Evcil hayvanı olanlar, alerjenleri çekme eğiliminde olan perdeleri, yatak takımlarını ve evdeki diğer eşyaları düzenli olarak temizleyebilir. Basit değişiklikler yapılarak bireysel kirlilik kaynakları azaltılabilir. Böylelikle hava kalitesi nasıl artırılır sorusu basit çözümler ile halledilebilir. Bununla birlikte iç mekandaki kirleticiler ve alerjenlere daha az maruz kalınır.

İç Mekanı Havalandırmak

Hava kalitesi nasıl artırılır sorusuna verilebilecek bir diğer cevap ise içeriye giren dış hava miktarını artırmaktadır. Eve temiz hava getirmek için evlerin pencereleri açılabilir. Bu sayede içeriye hızlıca temiz hava girişi sağlanabilir. Bu şekilde iç mekan havasının kalitesi kontrol edilebilir. İçeriye giren temiz hava ile mevcut kirleticiler giderilebilir. Böylelikle temiz ev ve ofis gibi iç mekanlarda dolaşabilir. Ancak dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Hava durumuna, neme ve dış mekan kirliliğine bağlı olarak havalandırma yöntemi her zaman pratik olmayabilir.

Oda Hava Temizleyicisi Kullanılabilir

Dünya Sağlık Örgütü tarafından kapalı hava kirliliğinin yılda 3.8 milyon kişinin ölümüne neden olduğu dile getirilmiştir. Partikül maddelerin yanı sıra biyolojik ve kimyasal kirleticiler de iç ortam hava kalitesi ile birlikte insan sağlığını etkilemektedir. Evlerde, ofislerde ya da okullarda kullanılabilen hava temizleyicileri, geniş kullanım alanına sahiptir. En çok zaman geçirilen alanlara yerleştirilebilecek oda hava temizleyicisi seçenekleri ile iç mekandaki sağlığı tehdit eden faktörlerin giderilmesi sağlanabilir. Hava temizleme cihazlarının partiküllerin ortadan kaldırılmasına yardım ettiği, astım ve alerji hastaları için daha rahat nefes almalarını sağlayacak ortam oluşturduğu ile ilgili birçok araştırma mevcuttur. Amerika Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi (CDS) tarafından yayınlanan el kitabında hava temizleme yöntemi olarak HEPA filtrelerin kullanımı önerilir. Böylelikle hastalıkların yayılmasının önüne geçilebileceği ifade edilir.

Bilgi Al!

WhatsApp ile iletişime geç