Hava temizleyiciler, farklı tasarımlarda olabildikleri gibi farklı boyutlarda da üretilebilen ve etkinliğini hissedebilmek için alanın büyüklüğüne göre tercih edilebilen cihazlardır. Hava insanı hayatta tutan en temel unsur olduğundan dolayı solunan havanın kaliteli olması sağlık açısından önemli olmaktadır. İnsanlar, en çok vakit geçirilen kapalı alanlarda biyolojik, kimyasal ya da toz ve kir gibi kirleticilere maruz kalarak sağlık riskleri ile karşı karşıya kalmaktadır. Günümüzde kullanımı yaygınlaşan ve önemi anlaşılan hava temizleme cihazları, gelişmiş özellikleri ile iç mekandaki kirleticilerin uzaklaştırılmasını mümkün kılmaktadır. Dolayısıyla hava temizleyici kullanım alanları içerisinde yer alan ev, ofis ve okul, hastane ve spor salonları gibi kapalı mekanlarda, özel filtreleme sistemine sahip hava temizleme cihazları kullanılabilir ve solunan havanın güvenli olması sağlanabilir.

Hava Temizleyici Kullanım Alanları Nelerdir?

Hava temizleyicileri, sağlıklı ortamların oluşmasına katkıda bulunan cihazlar olarak bireylerin en çok vakit geçirdiği birçok kapalı mekânda tercih edilebilmektedir. Dolayısıyla kişi en çok vakit geçirdiği alana hava temizleme cihazını hem kendisini rahatsız etmeyecek hem de eşyaların hava akışını engellemesine izin vermeyecek şekilde yerleştirebilir. Hava temizleyici kullanım alanları içerisinde evler, ofisler ve okullar bulunur.

  • Hava temizleme cihazlarının kullanım alanları içerisinde yer alan evler, sağlığın olumsuz etkilenmesine sebep olacak birçok kirleticiye ve parçacığa ev sahipliği yapabilir. Bundan dolayı bireyler, portatif hava temizleyicilerini, hava temizleyici kullanım alanları içerisinde yer alan evlerin havasız olduğu alanlarına yerleştirebilir. Bu alanlar yatak odası, oturma odası ve salon gibi mekanlar olabilir. İç mekân hava kalitesini iyileştirme potansiyeline sahip portatif hava temizleyiciler özelliklerine göre en küçük parçacıkları bile filtreleyebileceği gibi partiküllerin yanı sıra gazları filtreleyebilen filtrelere de sahip olabilirler. Yine de kullanıcılar, ortamı temiz dış hava ile havalandırmanın önemini unutmamalıdır.
  • Hava temizleme cihazları kul lanım alanları olan ofisler, vaktinin çoğunluğunu ofiste geçiren çalışanlara ev sahipliği yaparken aynı zaman karbondioksit ve karbonmonoksite ev sahipliği yapabilir. Bundan dolayı çalışanların sağlıkları olumsuz etkilenebilir. Bununla birlikte ofis ortamında hava kalitesini etkileyen diğer unsurlar ise çalışanların kullandıkları parfümler, fotokopi makineleri ve yazıcılar gibi faktörlerdir. Farklı türdeki kirleticiler, çalışanların sağlığını olumsuz yönde etkileyerek iş gücünü ve buna bağlı olarak iş verimliliğinde düşüşe sebebiyet verebilir. Bundan dolayı hava temizleyici kullanım alanları ofislerde, profesyonel bir hava temizleme cihazı kullanılarak çalışanlar ve potansiyel müşteriler için temiz ve taze ortamlar oluşturulabilir.
  • Okullar, öğrencilerin en çok vakit geçirdiği mekanlar içerisinde yer alır. Dolayısıyla okul iç havasında bulunması muhtemel uçucu organik bileşiklerin, partikül maddelerin, karbondioksit ve karbonmonoksit gibi insan sağlığını tehdit edici unsurların ortadan kaldırılması önemli olmaktadır. Bu zamana kadar yapılan araştırma sonuçları hava temizleme cihazının kullanıldığı sınıflarda PM2.5 ve PM10’nun daha düşük seviyede olduğunu göstermiştir. Dolayısıyla hava temizleyici kullanım alanları içerisinde yer alan sınıflarda hava temizleme cihazı kullanılarak yalnızca öğrencilerin değil, okuldaki öğretmen ve personellerinde konforu artırılabilir.

Bilgi Al!

WhatsApp ile iletişime geç