Anasayfa 5 Genel 5 Hava Temizleme Cihazı Ne İşe Yarar?

Hava Temizleme Cihazı Ne İşe Yarar?

Hava temizleyici cihazlar, özel geliştirilmiş filtreleme sistemleri ile iç mekandaki kirleticilerin giderilmesine yardımcı olan cihazlardır. Doğru seçilen bir hava temizleme cihazı ile kapalı mekanda çeşitli nedenlerden dolayı bulunan toz ya da kimyasal kirleticiler giderilerek iç mekandaki havanın iyileştirilmesi sağlanır. Profesyonel hava temizleyici cihazlar ev ve ofis gibi sıklıkla zaman geçirilen her alanda kullanılabilir. Böylelikle solunan hava daha güvenli hale getirilirken özellikle astım ve alerji hastası bireyler için daha solunabilir ortama zemin hazırlanır. Zira gelişmiş teknolojiler ile geliştirilen ve bu cihazların en önemli bileşenleri içerisinde yer alan HEPA filtreli bir hava temizleme cihazının 0,3 mikron boyutu da dahil olmak üzere daha büyük parçacıkların da %99,7 gibi bir oranda tutulmasını sağladığı belirtilir.

Hava Temizleme Cihazında Çalışma Prensibi Nedir?

Havayı etkili bir şekilde temizleme stratejileri içerisinde yer alan hava temizleyici cihazlar, kirlenmiş odanın havasını oda içi hava temizleyici içerisinde çekerek temizler. Peki tam olarak çalışma prensibi nedir? Hava temizleyiciler, iç mekandaki havayı içine çektikten sonra bulaşıcı patojenlerin bir dizi filtreden geçirir. Temizlenen havayı yeniden sirküle ederek temiz havanın oda içinde dolaşmasını sağlar. Böylelikle kirli hava temizlenir ve temizlenmiş hava ile odadaki havanın iyileştirilmesi mümkün olur. Hava temizleme cihazı nasıl çalışır sorusuna bu şekilde cevap verilebilir ancak farklı hava temizleyici türleri vardır. Bundan dolayı bir hava temizleme cihazının havadaki patojenleri veya kirleticileri temizlemedeki etkinliği, ünitenin içinden geçen hava akış hızı da dahil olmak üzere birçok faktöre bağlı olmaktadır. Yine de herhangi bir hava temizleyicinin verimliliğini üst düzeye çıkarmak için oda içinde stratejik bir yerleştirilme yapılabilir. Zira kötü bir yere konumlandırılan cihaz, işlevini yerine tam olarak getiremeyebilir.

Hava Temizleme Cihazı Faydalı Mıdır?

Kısa süreli kullanımlarda dahi etkisini hissettiren hava temizleyicilerin sağlık üzerine pek çok etkisi olduğu yapılan araştırma sonuçları ile ortaya konulmuştur. Hava temizleyiciler faydaları arasında insan sağlığı için tehdit oluşturan faktörleri temizleyerek temiz hava kalitesini artırması yer alır. Böylelikle astımdan öksürmeye, hapşırmadan kardiyovasküler hastalıklara kadar pek çok hastalığın oluşmasına neden olacak iç mekan kirleticileri iç mekandan uzaklaştırılabilir. Hava temizleme cihazları faydaları arasında ayrıca trafiğe özgü partikül kirleticileri azaltması yer alır. Özellikle otoyol yakınlarında bulunan binalara girebilen aerosol partikülleri, trafik ile ilgili hava partikülleri içerisinde bulunur. Bu partiküller iç mekan hava kalitesini olumsuz etkileyerek aeroalerjen duyarlılığını artırabileceği gibi mevcut astım hastalarının yaşadığı semptomları da artırabilir. Hava kalitesini önemli ölçüde değiştirerek havanın taze ve sağlıklı olmasını sağlayan hava temizleyici cihazlar, ayrıca özellikle ofis gibi çalışma ortamlarında çalışanların ihtiyaç duyduğu temiz havayı sunduğundan dolayı çalışanların sağlıklı olmasına yardımcı olur. Böylelikle çalışanların aktif olmasını ve verimliliklerini artırmasını mümkün kılar.

Bilgi Al!

WhatsApp ile iletişime geç