Anasayfa 5 Genel 5 Evcil Hayvan Alerjisi Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Evcil Hayvan Alerjisi Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Özellikle kedi ve köpekler olmak üzere pek çok evcil hayvan ile yakın temas sonucu bazı alerjik reaksiyonlarla karşılaşmak mümkün. Gittikçe artan bir halk sorunu olduğu belirtilen kedi ve köpek alerjilerinin dünya nüfusunun %10 ile %20’sini etkilediği ifade edilmektedir. Alerjiler çoğunlukla evlerde yaygın olarak bulunan köpek ve kediler ile ilişkilendirilse de bazı kişilerin kuş, fare ve at gibi hayvanlara karşı da alerjisi olabilmektedir. Bununla birlikte evcil hayvan alerjenleri kolayca yayılabileceği gibi uzun süre halı ve kanepe gibi mobilyalarda da kalabilirler. Giysilere yapışabilirler ya da havada dolaşabilirler. Peki evcil hayvan alerjisi nedir ve alerjenleri önleme stratejileri nelerdir?

 

Evcil Hayvan Alerjisi Nedir, Ne Tür Belirtileri Vardır?

Evcil hayvan alerjisi, kedi ve köpek gibi hayvanların deri döküntülerine, kürküne ve idrarındaki proteinlere karşı bir immün reaksiyondur. Çocuklarda ya da yetişkinlerde görülen alerjik belirtiler yalnızca hayvanlara dokununca ortaya çıkmaz; alerjenler hava yolu ile de solunabilir ve belirtilerin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Ortaya çıkan semptomlar, hafif ya da şiddetli olabilir. Yaygın bir şekilde görülen evcil hayvan alerjilerinin pek çok belirtisi olmakla beraber bu belirtilerin görülme şiddeti kişiden kişiye değişebilir.

Genel olarak evcil hayvan belirtileri şunlardır:

 • Hapşırma
 • Burun akıntısı/kaşıntısı
 • Gözlerde kızarıklık ya da sulanma
 • Nefes darlığı
 • Öksürük
 • Deride kaşıntı ya da kızarıklık
 • Nefes almada güçlük, göğüste sıkışma ve nefes darlığı gibi astım semptomları

Evcil Hayvan Alerjisi Nasıl Anlaşılır?

Alerjileri belirlemenin kesin ve güvenli yolu bir uzmana görünmektir. Böylelikle alerji uzmanları tarafından teşhis için alerji cilt testi ya da kan testi yöntemlerine başvurabilir. Evcil hayvan alerjisi nasıl anlaşılır sorusu bu şekilde cevaplanabilir. Cilt testinde kişinin neye alerjisi olduğu belirlenmesi için cilt yüzeyine saflaştırılmış alerjen özleri batırılır ve 15 dk sonra cildin verdiği reaksiyon gözlemlenir. Kan testi ile spesifik antikorlar için kan taraması yapılır ve kişinin alerjenlere karşı ne kadar duyarlı olduğu saptanır. Doktorun verdiği bazı ilaçlar düzenli olarak kullanılabilir. Peki teşhisin ardından evcil hayvan alerjisinden nasıl korunulur?

Evcil Hayvan Alerjisinden Korunma Yöntemleri Nelerdir?

 • Evcil hayvan alerjisinden nasıl korunulur sorusuna cevap olarak ilk olarak alerjik belirtilerin görünmesine neden olan hayvanlardan uzak durulması tavsiye edilir. Zira alerjenlere maruz kalmayı tamamen ortadan kaldırmanın zor olduğu belirtilir. Kişi evcil bir hayvana sahip olmasa bile çeşitli yollardan taşınan alerjenlere maruz kalabilir.
 • Alerjenlerden mümkün olduğunca kaçınmak için evcil hayvanlar yatak odalarından uzak tutulabilir. Bunun için yatak odasının kapısı kapalı tutulabilir. Alternatif olarak evcil hayvan alerjisinden nasıl korunulur sorusuna hava temizleme cihazı kullanmak cevabı verilebilir. HEPA filtreli bir hava temizleyici ile yatak odalarının hava kalitesi artırılabilir.
 • Hayvan alerjenleri yapışkan olduğundan dolayı evdeki yüzeyler ve mobilyalar temiz ve düzenli tutulabilir. En önemli alerjen kaynakları arasında halılar ve kanepeler gösterilir. Bundan dolayı halıların azaltılması tavsiye edilirken kanepe gibi mobilyaların sıklıkla temizlenmesi önerilir.
 • Evcil hayvanların bulunduğu ortam sabah ve akşam olmak üzere iki kez havalandırılabilir.
 • Alerjenler kedi ve köpek gibi evcil dostların tükürük ve yağ bezlerinden kaynaklanabilir. Bunun sonucu olarak yapışkan olan alerjenler hayvanların tüylerine yapışabilir. Dolayısıyla evcil hayvan alerjisinden nasıl korunulur sorusuna son olarak evcil hayvan sahiplerinin alerjilerin azalması için köpek ya da kedilerini haftada bir kez yıkaması gerektiği cevabı verilebilir.

Hava Temizleyiciler Evcil Hayvan Alerjilerinde İşe Yarar Mı?

Kapalı alanlardaki havanın daha güvenilir hale getirilmesinde önemli rol oynayan hava temizleyiciler, alerjen miktarını azaltmanın da etkili yolları arasında gösterilmektedir. Öyle ki yapılan çeşitli araştırmalar ile evcil hayvanların bulunduğu evlerde ev içi hava filtreleme sistemlerinin kullanılması ile evin havasındaki evcil hayvan alerjenlerinde azalma gözlemlenmiştir. Kedi ve köpek alerjenlerine maruz kalmak duyarlı kişilerde ciddi astım nedenleri arasında gösterilir. Hava temizleyicilerinin etkilerini ortaya koymak için kedi ve köpek alerjenlerine duyarlı çocukların hem yatak odalarında hem de oturma odalarında hava temizleyiciler kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, hava temizleyicilerinin hava yoluyla bulaşan önemli miktardaki kedi ve köpek alerjenlerini yakaladığını ortaya koymuştur.

Bilgi Al!

WhatsApp ile iletişime geç