+90 212 801 19 15
bilgi@froumann.com

Temiz Hava Neden Önemlidir?

Temiz Hava Soluyarak Yaşam Kalitenizi Arttırabilirsiniz!

Dünya Sağlık Örgütü tarafından paylaşılan bilgilere göre, daha temiz bir hava soluyarak, kalp hastalığı, akciğer kanseri ve astım gibi solunum yolu hastalıkları riski azaltılabilmektedir. Hava temizleyiciler havadaki kirleticileri ortadan kaldırır ve böylece kötü iç mekan havasını, solunumla ilişkili sağlık etkilerini büyük ölçüde azaltır.

Günümüzde özellikle açık ofisler, mağazalar, alışveriş merkezleri, kuaförler gibi kapalı mekanlarda uzun zamanlar geçirmekteyiz. Araştırmalara göre performans kaybı, yorgunluk, alerjik hastalıklar ve sık sık gribal hastalıklara yakalanma mızın sebebi yaşadığımız ortamın kalitesiz havasından kaynaklanmaktadır.

Hava kirliliğinin giderek arttığı yaşam alanlarımızda temiz hava soluma mız hem yaşam kalitemiz hem de sağlığımız için büyük önem taşımaktadır.

KAPALI ORTAM

HAVA KALİTESİ

Tüm dünyada önem taşıyan bu konu için Avrupa Birliği Hava Kalitesi standartları normlarını yayınlamaktadır. Aynı zamanda EPA (ABD Çevre Koruma Ajansı) kapalı ortamlarda soluduğumuz havanın kalite değerleri ve normları ile ilgili bir çalışma yapmış ve hava kalitesi değerlerini yayınlamıştır.

EPA’nın yayınlamış olduğu, havanın ne kadar temiz veya kirli olduğunu belirten renk kodlu tablo bize soluduğumuz havanın hangi değerler içerisinde olması gerektiğini göstermektedir.

PM2.5 : 2,5 mikrometre’den küçük partiküller
PM10 :10 mikrometre’den küçük partiküller
PPM : Herhangi bir karışımda toplam madde miktarının milyonda 1 birimlik maddesine 1 ppm denir.